• January 16, 2024

Naučte se šít


Ještě za dob našich babiček téměř každá žena uměla šít na šicím stroji. Dříve nebyl takový výběr oblečení jako máme my dnes, a i když mnoho lidí vzpomíná na tehdejší módu jako na daleko hezčí než je ta současná, výběr byl značně omezený. Lidé byli nucení vybírat jen z omezeného sortimentu, některé oblečení nebylo k dostání vůbec, a tak byla jediná cesta vlastní výroba. Ženy po večerech šily oblečení nejen sobě, ale také svým dětem. Nikomu nepřišlo divné, že někdo nosí oblečení, které si sám ušil, upletl či uháčkoval. Náklady na takové oblečení byly minimální – pokud se tedy nepočítá práce.

obchod galanterie

Domácí výroba oblečení má něco do sebe
Sériové výrobky mají tu nevýhodu, že když jdete po ulici, v jednom stejném kusu oblečení potkáte více lidí. Móda je tak obyčejná a stereotypní, a lidi od sebe hůř rozeznáte. Když budete nosit alespoň občas oblečení šité doma, rozhodně budete vyčnívat z davu. Pokud si zakládáte na originálním vzhledu, určitě je dobré si čas od času vzít na sebe něco co nikdo jiný nemá.

Dnes je sice velký výběr oblečení, bot i doplňků, ale móda je pro spoustu lidí úplně o ničem. Nejen starší ročníky si většinou v obchodech nic nevyberou. Když k tomu přičtete ještě vysoké ceny, není divu, že část lidí oprášila šicí stroj. Umět šít je skvělé a má to mnoho výhod. Kromě toho že si může ušít úplně nové kousky do svého šatníku, si můžete ušít také bytové doplňky nebo opravit cokoliv, co je vyrobené z látky.

fialová nit

Chcete to zkusit?
Umět šít na stroji není zase tak složité, ale chce to trochu trpělivosti. Budete potřebovat nejen šicí stroj, ale i látky a polyesterové nitě, díky kterým budou vaše výtvory držet pohromadě. Na internetu najdete spoustu instruktážních videí, která vám pomohou zorientovat se v obsluze šicího stroje, a která vám usnadní učení šití. Když se budete snažit, za pár dní zvládnete první základní střihy.