• January 8, 2024

Lékárna v přírodě


Možná to měli jednodušší než my. Zašli si na louku, nebo do lesa a posbírali co je potřeba. Doma si toho nasušili určité množství a měli léky. Možná byly ještě kvalitnější než ty naše dnešní, plné chemie a kdoví čeho. Proto se popíjely léčivé odvary a používaly bylinkové zábaly. Odvar z bylinek je to nejlepší, co může být. Mylně se to nazývá čaj, ale nemá smysl to rozebírat, protože sto ujalo. Vysvětlovat, že čaj uvařím z čaje, a že z bylin děláme odvar je zbytečné. Stejně zase bude všude napsáno, že jde o čaj. A nevaří se to, ale pouze spařuje. I když existují výjimky, kde je třeba bylinu neb její části skutečně třeba povařit.

lístky šalvěje

Skoro každá bylina má nějaký vliv na naše zdraví. My se podíváme blíže na šalvějový čaj.

Rostlin těchto druhů je taková spousta, že se nedají spočítat. Některé druhy jsou byliny a jiné keře nebo polokeře. Občas lze šalvěj spatřit za oknem, nebo v truhlíku před ním. Roste po celém světě snad mimo Grónska a obou pólů. Nejdeme jej na svazích hor, stejně jako v nížinách. A v čem je to léčivka?

lístky šalvěje

Nejprve si musíme upřesnit o čem je řeč. V našem případě je to Šalvěj lékařská, latinsky Salvia officinalis. Má použití ve spoustě oborů, ale léčení je primární. Rostlinka, tedy již sušená droga má protizánětlivé, antivirózní a také antibakteriální účinky. Také umí zabránit průjmům. Omezuje noční pocení stejně jako v klimaktériu tak i v pubertě. Pomáhá při žaludečních potížích. Umí však také vyřešit problémy střevních chorob. A když vnitřnosti tak u nich zůstaneme. Šalvěj si poradí se žlučníkem. Máte-li nadýmání, tak pijte odvar z této byliny a bude mít po potížích.

Toto je samozřejmě velmi stručný výčet vůči té zajímavé bylině, která se ovšem dá také použít k zábalům a dalším potížím. Potlačí stejně jako lupy, tak umí léčit i akné. Prostě je to rostlinka velmi užitečná.