• April 13, 2024

Cykloturistika na Českobudějovicku


Jižní Čechy lákají nejen dobrodruhy pro splouvání řek, ale také cyklisty, kteří tu mají k dispozici stovky značených cyklistických tras všech obtížností. Podstatné ale je, že jsou trasy vedeny nádhernou a velmi rozmanitou přírodou, která je velmi svérázná a unikátní zejména na Třeboňsku, a naprosto odlišná je pak o pouhých dvacet kilometrů dál, v Novohradských horách nebo na Českokrumlovsku. Výhodné je zajistit si ubytování v místech, odkud to máte zhruba stejně daleko do všech nejzajímavějších cykloturistických lokalit, a odtud pak podnikat jednodenní výlety. Jízdní kola lze přepravovat vlakem a samozřejmě vlastním či pronajatým vozem, anebo můžete organizovat výlety přímo z místa ubytování.

náměstí v Třeboni

Třeboňsko – jestliže budete mít zajištěné levné ubytování v Českých Budějovicích https://www.penzionurudolfa.cz/, do Třeboně je to odtud jen dvacet kilometrů. Po prohlídce města doporučujeme vést trasy směrem na Majdalenu, Chlum u Třeboně, Stříbřec, Stráž nad Nežárkou, Kardašovu Řečici a Veselí nad Lužnicí. Zajímavá jsou i místa horního toku Lužnice mezi Suchdolem nad Lužnicí a Třeboní. A kdo má zájem, může trasu protáhnout až do Jindřichova Hradce a dále pak do oblasti České Kanady, podél úzkorozchodné železniční trati.

zámek Český Krumlov

Českokrumlovsko – trasa vedená z Českých Budějovic přes Boršov do Křemže by se vám mohla zalíbit s ohledem na krásné výhledy na Kleť a panorama Blanského lesa. Neměli byste minout při jízdě na kole Třísov, Holubov, Zlatou Korunu, Srnín a vlakové nádraží v Českém Krumlově, odkud je nádherný výhled na historickou část města. Z Českého Krumlova pak můžete pokračovat podél Vltavy do Rožmberku nad Vltavou a do Vyššího Brodu, a doporučit bychom vám mohli i cyklostezku podél Čertových proudů pod Lipnem. V dalších dnech se můžete vypravit na Šumavu, anebo alespoň prozkoumat oblast v okolí největší přehrady v republice – Lipna.