Vranov nad Dyjí konkuruje Máchovu jezeru
Máchovo jezero bylo již za socialismu jednou z nejoblíbenějších lokalit pro koupání v přírodě. Jeho osobitou krásu podtrhuje zejména jeho okolí, o němž se zmiňuje již básník Karel Hynek Mácha – především překrásné, omamně vonící borové lesy. V osmdesátých letech jste tu mohli trávit na pláži Klůček třeba celý den a relativně čistá voda vám přinášela báječné osvěžení. Jenže jak šel čas, a expandovala zemědělská produkce v jeho blízkém okolí, hladinu rybníka zasáhl příval fosforečných hnojiv a díky tomu se zde rozmnožily sinice. V současné době se Máchovo jezero se sinicemi potýká rok co rok, a koupání za těchto okolností již není bezpečné. Sinice se tu vyskytují pravidelně od května do září, tedy hlavně v době, kdy to nejvíce láká k pobytu ve vodě a k vodním sportům.
Problém sinic se ale netýká Vranovské přehrady. Každému, kdo si zajistí ubytování ve Vranově nad Dyjí, poskytne toto prostředí mnohem lepší podmínky pro letní rekreaci. Je to dáno tím, že řeka Dyje protéká chráněným územím, které není zasaženo zemědělskou velkovýrobou a syntetickými hnojivy. Toto je velmi důležité vědět, protože je dnes jen velmi málo přírodních rezervoárů, kde se dá koupat zcela bez problémů, a kde je voda skutečně čistá. Voda na Vranovské přehradě je považována za jednu z nejčistších v republice, a kdo to ví, jistě toho také využije.
Chcete-li si tedy užít letní dovolenou a nemáte přitom zájem cestovat daleko k moři a zažívat v přímořských letoviscích stresy na přeplněných plážích, vypravte se do Vranova nad Dyjí, kde sice není voda slaná, ale je tu více klidu a pohody a malebná příroda, možná malebnější, než ve vyprahlých lokalitách na Jadranu. Vranovská přehrada také nabízí plavby parníkem a možnost pronajmout si tu elektrolodě, šlapadla, vybavení na windsurfing, pramice nebo kánoe, anebo využít jízdy na vodních lyžích.