• November 13, 2023

Proveďte vaše přátele ze zahraničí po okolí Prahy


Pronájem vozidel na pražském letišti není nic neobvyklého, obdržíte klíčky od vozu, plnou nádrž paliva, ale to ostatní už je ve vaší režii – program na celý zbytek dne. O ten se musíte postarat vy, anebo vaši blízcí, kteří vám poradí, kudy provést vaše přátele ze zahraničí, co za vámi přicestovali leteckou dopravou a Ruzyně se pro ně stala dočasným domovem na několik dní.

lom Velká Amerika

Prohlídku Prahy si nechte až na závěr – Praha láká mnoho zahraničních návštěvníků, ale pokuste se vaší návštěvě vysvětlit, že i okolí Prahy je natolik zajímavé, že by mu mohli dát před Prahou přednost. Do Prahy se podívat mohou totiž i kdykoli jindy, a třeba sami, z letiště je dobré spojení do centra a stěží tu zabloudí i bez průvodce. Ovšem údolím Berounky je jen tak někdo provázet nebude.

hrad Točník

Údolím Berounky – máte-li k dispozici vůz z autopůjčovny v Praze, zamiřte směrem k hradu Křivoklát a po jeho prohlídce pak k obci Nezabudice. Tamní oblast je spojována se spisovatelem Otou Pavlem a podél řeky si tu můžete prohlédnout překrásná skaliska a zátočiny, které patří k nejromantičtějším místům v Evropě.

Vyplatí se popojet autem až do Týřovic, do Skryj, k Čechovu mlýnu a dále do Zvíkovce, Kozojed a osady Bohy, ke zřícenině hradu Krašov a k Podkrašovskému mlýnu. Tamní krajina je tak řídce osídlená, že tu místy není ani signál mobilního telefonu. A příroda vás za teplého slunečného počasí příjemně překvapí, údolí Berounky je tu tak krásné, až se z něj tají dech, zejména z vyhlídek nad Krašovem, nad Zvíkovcem a z Havlovy skály nad Liblínem.

Berounku znají zejména vodáci, ale jízda autem napříč touto oblastí je zajímavější, protože si nenecháte ujít ty nejkrásnější rozhledy do krajiny, z nichž většinu nespatříte ani z mnoha rozhleden. Vaši přátelé ze zahraničí se možná ani nestačí divit, kde to vlastně jsou, zda to již není ten pomyslný nebeský ráj.