• December 15, 2023

Komu darovat antidekubitní sedák


Víte, co jsou to dekubity? Je to odborný výraz pro proleženiny, případně prosezeniny, způsobené nedostatečným prokrvováním povrchových tělesných tkání, které jsou neúměrně staticky zatěžovány ležením či sezením, bez možnosti častěji měnit polohu těla. Týká se to především starších osob, nebo chronicky nemocných, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko, anebo postižených jedinců na invalidním vozíku.

invalidní vozík

Dekubity, nebo spíše tendence k jejich tvorbě, se však mohou týkat každého z nás. Například při dlouhodobém sezení na dřevěném či plastovém povrchu, při špatně zvolených kancelářských židlích a křeslech, jestliže na nich trávíme každý den mnoho hodin, anebo u řemeslníků, kteří jsou nuceni delší dobu při práci sedět na betonové podlaze.

pochůzka s vozíčkářem

Dekubitům a jevům, které k nim směřují, se však dá snadno předcházet, a sice vhodnou antidekubitní podložkou či sedákem. Lidé, kteří je vyrábí, nejsou vůči těmto situacím neteční a nechtějí se smířit s tím, že tento jev každý rok způsobuje mnohým z nás i vážné zdravotní komplikace, a v některých případech jsou mnozí jedinci i v ohrožení života. Pracují na vývoji zdravotních pomůcek pro zdravé i postižené osoby, které lze využít v nemocnicích, v domácnostech, v kancelářích i na pracovištích pro manuální profese.

Výhody antidekubitních sedáků do vozíku (a nejen do invalidních vozíků) spočívají na zmírnění dopadu dlouhého sezení tím, že poskytují větší prodyšnost a menší tlakovou zátěž na hýždě a stehna, tato technologie již byla patentována a jedná se o český výrobek, který je na trhu relativně krátkou dobu. Současně s tím to nás, ostatní, nutí k zamyšlení, jak zlepšit život svůj i svých blízkých v podobném duchu i při sportu a relaxaci, a nabídnout lepší možnosti i při cestování autem či hromadnými prostředky, kde lze sedáky rovněž využít velice efektivně. Jsou využitelné pro dospělé i pro děti bez rozdílu věku, s výjimkou kojenců a batolat.